pl

Masz przebarwienia na skórze? Kwas szikimowy rozprawi się z nimi szybko i bezboleśnie.

Kategoria: Porady ekspertów

Próbujesz pozbyć się przebarwień na skórze? W takim razie znalazłaś coś dla siebie. Kwas szikimowy świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Dowiedz się, w jaki sposób działa!

 

Przebarwienia to powszechny problem, pojawiają się znienacka, często w miejscach najbardziej widocznych,
na przykład na twarzy, szyi, dekolcie. Są niejednokrotnie zmorą, bo nie tylko zakłócają jednolitą pigmentację skóry, ale także dodają lat. Skóra z przebarwieniami niestety sprawia wrażenie starszej, dojrzalszej, z problemami.

Jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernej produkcji barwnika (czyli melaniny) w skórze, odpowiadającego za jej kolor, indywidualną karnację człowieka. Kiedy w niektórych miejscach zbiera się go za dużo, na skórze pojawiają się ciemniejsze plamki.

Przyczyny nadprodukcji melaniny w skórze są różne, jednak najczęstszym powodem jest ekspozycja na słońce. Trudno się dziwić – latem każdy pragnie musnąć skórę słońcem i nadać jej przyjemny, cieplejszy odcień. Brak stosowania odpowiednich filtrów ochronnych lub stosowanie kosmetyków o zbyt niskim poziomie ochrony UVA/UVB, wzmaga ryzyko wystąpienia przebarwień, których potem trudno się pozbyć.

Co więcej, wraz z wiekiem, szczególnie po 40. roku życia wzrasta liczba pojawiających się na skórze przebarwień, szczególnie na twarzy, dekolcie i dłoniach.

Jak sobie z nimi radzić?

Najczęściej stosowaną metodą redukcji przebarwień jest złuszczanie naskórka, czyli mechaniczne „starcie” wierzchniej warstwy naskórka, zmniejszając tym samym widoczność przebarwienia lub zmniejszając jego powierzchnię. Odpowiedni peeling, kuracje kwasami czy zabiegi laserowe pozwalają na odnowienie skóry
i redukcję przebarwienia. Często są wykonywane w salonach kosmetycznych, jednak pomimo, że są w większości przypadków skuteczne, są one dość kosztowne.  

Kwas szikimowy na przebarwienia

Do redukcji przebarwień stosuje się z reguły kwasy silnie złuszczające powierzchnię naskórka, jednak mogą one podrażniać skórę. Doskonałą alternatywą dla powszechnie stosowanych kwasów, glikolowego czy salicylowego, jest kwas szikimowy. Jest skuteczny i wyjątkowo delikatny. Jest nawet 10-krotnie silniejszy niż kwas glikolowy. Posiada doskonałe właściwości złuszczające już w niskim stężeniu, a tym samym nie wywołuje reakcji podrażnieniowych.

Kwas szikimowy zawdzięcza nazwę roślinie, w której naturalnie występuje. Mowa o japońskim Shikimi, czyli anyżku gwiaździstym, który ceniono już w medycynie tradycyjnej. Współcześnie wykorzystuje się go w pielęgnacji skóry problemowej. Z uwagi na jego właściwości eksfoliacyjne wykorzystuje się go przede wszystkim do redukcji różnego rodzaju przebarwień.

W jaki sposób działa kwas szikimowy?

Kwas szikimowy działa poprzez hamowanie enzymu tyrozynazy – to enzym, który odpowiada za proces powstawania barwnika w skórze. Brak tyrozynazy powoduje, że skóra nie ulega przebarwieniu - na przykład Albinosi nie posiadają tego enzymu. Kwas szikimowy w skuteczny sposób powstrzymuje kumulację pigmentu, dzięki temu przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się melaniny w danym miejscu skóry. Dzięki temu nie tylko redukuje przebarwienia, ale też doskonale złuszcza skórę, wygładzając jej powierzchnię. Ma delikatne, ale skuteczne działanie wygładzające i rozświetlające.

Kwas szikimowy jest substancją coraz częściej wykorzystywaną w kosmetyce. Jeśli borykasz się z problemem przebarwień, a jednocześnie boisz się nadmiernego pieczenia i podrażnienia wynikającego z mocnego działania innych kwasów, warto się nad nim zastanowić.