pl

Worki i cienie pod oczami? Zapomnij!

Kategoria: Porady ekspertów

Kiedy dzień jest długi, a noc zbyt krótka najczęściej masz to wymalowane na twarzy – pojawiają się cienie i tzw. worki pod oczami. Na pewno wtedy próbujesz maskować je makijażem, jednak
na dłuższą metę taka metoda nie jest skuteczna – zamiast zniknąć będą się powiększać.

Jak sobie z nimi poradzić?

Skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. Jest bardzo cienka i z tego powodu zwykle niedostatecznie nawilżona. W dodatku narażona jest na ciągły ruch mimiczny twarzy, co powoduje osłabienie struktury włókien kolagenowych i pojawienie się zmarszczek. Pierwsze zmarszczki, jakie dostrzegamy, to właśnie drobne zmarszczki wokół oczu tzw. kurze łapki. Skóra pod oczami zdradza nie tylko wiek, ale również nasz tryb życia: brak snu, zmęczenie, stres czy przepracowanie. 

Pielęgnacja skóry pod oczami.

Skóra pod oczami wymaga odpowiedniej pielęgnacji już po ukończeniu dwudziestego roku życia. Podstawą pielęgnacji powinien być krem nawilżający, który zapewni odpowiednie nawilżenie delikatnych partii skóry wokół oczu i zabezpieczy przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek. W miarę upływu lat należy także przeciwdziałać pojawieniu się zmarszczek czy przebarwień, a przede wszystkim dbać o jej promienny wygląd, nie dopuszczając do pojawienia się tzw. worków czy cieni pod oczami.

Kiedy pojawiają się worki i cienie pod oczami?

Przyczyny powstawania tzw. worków i cieni pod oczami mogą być różne. Niewystarczająca ilość snu, chroniczne zmęczenie czy długotrwały stres mogą zaburzać proces krążenia krwi, przez co zwłaszcza delikatna skóra pod oczami wydaje się poszarzała i opuchnięta (podkrążona), sucha i ściągnięta. Cienie pod oczami mogą być również oznaką starzenia się skóry. Wraz z upływem lat skóra pod oczami staje się jeszcze cieńsza i płytsza, coraz słabiej nawilżona, a procesy syntezy kolagenu i elastyny spowolnione. Widoczne stają się żyłki i naczynia krwionośne, skóra wiotczeje i traci sprężystość. Worki i cienie pod oczami stają się codziennością.

Jak skutecznie pozbyć się problemu?

Jest kilka sposobów na cienie i opuchliznę pod oczami. Eksperci polecają przede wszystkim zdrowy tryb życia. Warto zacząć od zastosowania się do kilku prostych zasad: wysypiać się, jeść zdrowo, uprawiać sport. Jednak, gdy z braku czasu spełnienie powyższych jest niemożliwe, warto sięgnąć po szybsze sposoby. Opuchliznę pod oczami pomoże zniwelować delikatny masaż okrężnymi ruchami, który pobudza krążenie, rozluźnia mięśnie wokół oczu i ekspresowo poprawia napięcie skóry. Dodatkowo po takim masażu dobrze zadziała kosmetyk odżywiający skórę. Na cienie pod oczami sprawdzają się z reguły takie składniki jak wyciąg z zielonej herbaty, kofeina czy wyciąg z kiełków pszenicy – działają ujędrniająco i kojąco na zmęczoną skórę. Takie połączenie pomoże ekspresowo uporać się z oznakami nieprzespanej nocy.